BeanBagsFlicks has logged 1,348 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mad Monster Party?

Mad Monster Party?

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Terror, Sisters!

Terror, Sisters!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dream Home

Dream Home

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mickey's House of Villains

Mickey's House of Villains

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ernest Scared Stupid

Ernest Scared Stupid

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Season's Greetings

Season's Greetings

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Catcalls

Catcalls

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Twitches Too

Twitches Too

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spookers

Spookers

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Meowy Halloween

A Meowy Halloween

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hellions

Hellions

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Creepshow Animated Special

A Creepshow Animated Special

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
My First Day

My First Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Twitches

Twitches

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Munchausen

Munchausen

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Abbott and Costello Meet the Mummy

Abbott and Costello Meet the Mummy

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Alvin and the Chipmunks Meet Frankenstein

Alvin and the Chipmunks Meet Frankenstein

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mummy's Curse

The Mummy's Curse

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Mummy's Ghost

The Mummy's Ghost

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mummy's Tomb

The Mummy's Tomb

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Abbott and Costello Meet the Invisible Man

Abbott and Costello Meet the Invisible Man

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Devil in a Convent

The Devil in a Convent

1899
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Invisible Man's Revenge

The Invisible Man's Revenge

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Invisible Agent

Invisible Agent

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
She-Wolf of London

She-Wolf of London

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
House of Dracula

House of Dracula

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
House of Frankenstein

House of Frankenstein

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frankenstein Meets the Wolf Man

Frankenstein Meets the Wolf Man

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Werewolf of London

Werewolf of London

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Son of Dracula

Son of Dracula

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ghost of Frankenstein

The Ghost of Frankenstein

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Creature Walks Among Us

The Creature Walks Among Us

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry