BeanBagsFlicks has logged 165 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Yeelen

Yeelen

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trail of Hope

Trail of Hope

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Made in Mauritius

Made in Mauritius

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Us

Us

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Cause

The Lost Cause

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Makwayela

Makwayela

1977
×
Read the review Edit this entry  
31
The Rhythm of My Life: Ismael Sankara

The Rhythm of My Life: Ismael Sankara

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Electric Anomalies

Electric Anomalies

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nothing's the Same

Nothing's the Same

2008
×
Read the review Edit this entry  
31
The Women's Colloquium in Liberia

The Women's Colloquium in Liberia

2010
×
Read the review Edit this entry  
31
Wall's Word

Wall's Word

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cries of Our Ancestors

Cries of Our Ancestors

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
For the Passion of Mankind

For the Passion of Mankind

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sunday in Brazzaville

Sunday in Brazzaville

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Earwig and the Witch

Earwig and the Witch

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ball of Yarn

Ball of Yarn

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hepicat

Hepicat

2010
×
Read the review Edit this entry  
30
Witchdoctor of the Livingdead

Witchdoctor of the Livingdead

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fishing for School

Fishing for School

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Exchange: Six Faces of the Gambia

The Exchange: Six Faces of the Gambia

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
As I Open My Eyes

As I Open My Eyes

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Ashik Kerib

Ashik Kerib

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Am Truly a Drop of Sun on Earth

I Am Truly a Drop of Sun on Earth

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Grand Marriage

The Grand Marriage

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
Nascent

Nascent

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Oustaz

Oustaz

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Ruvimbo's Wedding

Ruvimbo's Wedding

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mulheres de Armas

Mulheres de Armas

2012
×
Read the review Edit this entry  
29
Dowry of Life

Dowry of Life

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In Search of Hip Hop

In Search of Hip Hop

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Necktie

Necktie

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Queen of the Mountains

Queen of the Mountains

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Starry void

Starry void

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Colossus of New York

The Colossus of New York

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Life As We Know It

Life As We Know It

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
A Ghost Waits

A Ghost Waits

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Marona's Fantastic Tale

Marona's Fantastic Tale

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Are We There Yet?

Are We There Yet?

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry