Erica has logged 66 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Shut Up and Play the Hits

Shut Up and Play the Hits

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Expecting Amy

Expecting Amy

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once

Once

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Comet

Comet

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
W.E.

W.E.

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blaze

Blaze

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Liberal Arts

Liberal Arts

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bully

Bully

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Archipelago

Archipelago

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Moon

Moon

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Melvin Goes to Dinner

Melvin Goes to Dinner

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Maiden

Maiden

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry