Sort by

Charlie has logged 67 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Driveways

Driveways

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Trip to Greece

The Trip to Greece

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aggie

Aggie

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Citizens of the World

Citizens of the World

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Onward

Onward

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In Time

In Time

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Take Your Pills

Take Your Pills

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★½
Edit this entry  
26
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fixed: The Science/Fiction of Human Enhancement

Fixed: The Science/Fiction of Human Enhancement

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Styx

Styx

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
King Lear

King Lear

1909
×
★★★★
Edit this entry