Sort by

Ethan C Williams has logged 201 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
24
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
Edit this entry  
24
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
Edit this entry  
22
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★
Edit this entry  
04
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
28
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
Read the review Edit this entry  
21
Man Up

Man Up

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
★★★
Edit this entry  
20
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★½
Edit this entry  
28
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Edit this entry  
23
Things

Things

1989
×
★½
Edit this entry  
19
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Edit this entry  
19
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Edit this entry  
15
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★
Edit this entry  
12
Crash

Crash

1996
×
★★★
Edit this entry  
10
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Beach Boys: Endless Harmony

The Beach Boys: Endless Harmony

1998
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry