Sort by

Ethan C Williams has logged 24 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★
Edit this entry  
26
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Edit this entry  
26
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
22
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Edit this entry  
21
The New World

The New World

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Edit this entry  
13
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Fury

The Fury

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Sisters

Sisters

1972
×
★★★
Edit this entry  
08
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
05
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Spaced: Skip to the End

Spaced: Skip to the End

2004
×
Edit this entry  
01
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★½
Edit this entry