Sort by

Ethan C Williams has logged 171 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Split

Split

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
24
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
WNUF Halloween Special

WNUF Halloween Special

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★
Edit this entry  
25
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★½
Edit this entry  
25
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★
Edit this entry  
25
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Edit this entry  
24
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★
Edit this entry  
22
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry