RSS feed for Tobias
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Variety Lights

Variety Lights

1951
×
★★★½
Edit this entry  
19
Brain Dead

Brain Dead

1990
×
★★★½
Edit this entry  
19
Unsane

Unsane

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Invocation of My Demon Brother

Invocation of My Demon Brother

1969
×
Edit this entry  
17
Alley Cat

Alley Cat

1984
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Inauguration of the Pleasure Dome

The Inauguration of the Pleasure Dome

1954
×
★★★★
Edit this entry  
16
Vannin'

Vannin'

2013
×
★★½
Edit this entry  
14
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Shanghai Gesture

The Shanghai Gesture

1941
×
★★★½
Edit this entry  
08
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Sword and the Sorcerer

The Sword and the Sorcerer

1982
×
★★½
Edit this entry  
04
The Ceremony

The Ceremony

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Noroît

Noroît

1976
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Last Horror Film

The Last Horror Film

1982
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Being

The Being

1983
×
★★½
Edit this entry  
30
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Summer School Teachers

Summer School Teachers

1974
×
★★★
Edit this entry  
28
Bugsy Malone

Bugsy Malone

1976
×
★★★
Edit this entry  
28
The Rage: Carrie 2

The Rage: Carrie 2

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★★
Edit this entry  
25
Love Crimes

Love Crimes

1992
×
Edit this entry  
24
The Oblong Box

The Oblong Box

1969
×
★★★
Edit this entry  
21
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Brute Man

The Brute Man

1946
×
★★★½
Edit this entry  
18
Secret Agent

Secret Agent

1936
×
★★★½
Edit this entry  
17
Buffet Froid

Buffet Froid

1979
×
★★★½
Edit this entry  
16
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
Edit this entry  
16
Roxanne, Roxanne

Roxanne, Roxanne

2017
×
Edit this entry  
14
Downtown

Downtown

1990
×
★★★
Edit this entry  
13
The Post

The Post

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Baby Boom

Baby Boom

1987
×
★★★
Edit this entry  
12
Fallen Angel

Fallen Angel

1945
×
★★★★
Edit this entry  
06
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★½
Edit this entry  
06
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Loveless

The Loveless

1981
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
Edit this entry  
01
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
Edit this entry  
30
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
Edit this entry  
28
Last Days

Last Days

2005
×
Edit this entry  
27
Vampir-Cuadecuc

Vampir-Cuadecuc

1971
×
Read the review Edit this entry  
27
Hold Me While I'm Naked

Hold Me While I'm Naked

1966
×
Edit this entry  
27
The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

1981
×
★★★★
Edit this entry