RSS feed for Tobias

Tobias has logged 344 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Man with the Rubber Head

The Man with the Rubber Head

1901
×
Edit this entry  
31
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
Edit this entry  
31
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
★★★★
Edit this entry  
31
I Don't Want to Be a Man

I Don't Want to Be a Man

1918
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Telephone Book

The Telephone Book

1971
×
★★★½
Edit this entry  
30
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
★★★½
Edit this entry  
30
Lost in New York

Lost in New York

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Hands of Steel

Hands of Steel

1986
×
Edit this entry  
29
Woman on the Run

Woman on the Run

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Immoral Tales

Immoral Tales

1974
×
★★★
Edit this entry  
29
George Harrison: Living in the Material World

George Harrison: Living in the Material World

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Journey Into Fear

Journey Into Fear

1943
×
★★★½
Edit this entry  
28
Doberman Cop

Doberman Cop

1977
×
★★★★
Edit this entry  
27
Nightmare Weekend

Nightmare Weekend

1986
×
Edit this entry  
27
Splatter University

Splatter University

1984
×
★★★
Edit this entry  
27
They're Playing with Fire

They're Playing with Fire

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Little Darlings

Little Darlings

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Shadowman

Shadowman

1975
×
★★★½
Edit this entry  
20
Tuff Turf

Tuff Turf

1985
×
★★★½
Edit this entry  
18
Passion

Passion

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Looking for Mr. Goodbar

Looking for Mr. Goodbar

1977
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Wizard

The Wizard

1989
×
★★½
Edit this entry  
16
Terror of Mechagodzilla

Terror of Mechagodzilla

1975
×
★★★★
Edit this entry  
14
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1968
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★
Edit this entry  
10
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
★★★
Edit this entry  
10
Trouble in Mind

Trouble in Mind

1985
×
★★★½
Edit this entry  
08
Snowy Bing Bongs

Snowy Bing Bongs

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Bone

Bone

1972
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Nickel Ride

The Nickel Ride

1975
×
★★★★
Edit this entry  
06
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
Fight for Your Right Revisited

Fight for Your Right Revisited

2011
×
★★★
Edit this entry  
06
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
BMX Bandits

BMX Bandits

1983
×
★★★½
Edit this entry  
03
Deranged

Deranged

1974
×
★★★½
Edit this entry  
03
Choose Me

Choose Me

1984
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Suspicious Death of a Minor

The Suspicious Death of a Minor

1975
×
★★★½
Edit this entry  
01
At Close Range

At Close Range

1986
×
★★★★
Edit this entry  
28
Top of the Heap

Top of the Heap

1972
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mondo Hollywood

Mondo Hollywood

1967
×
★★½
Edit this entry  
26
I've Heard the Mermaids Singing

I've Heard the Mermaids Singing

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
Paris is Burning

Paris is Burning

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Boom!

Boom!

1968
×
★★★★½
Edit this entry