Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★½
Edit this entry  
06
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sherlock: A Study in Pink

Sherlock: A Study in Pink

2010
×
Edit this entry  
31
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love Wedding Repeat

Love Wedding Repeat

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
07
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry