Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
bea!!

bea!!

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for bea!!
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • bea!!’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Tomboy

    Tomboy 2011

    ★★★½ Watched by bea!! 17 Jun 2022

    :(

  • Blue Is the Warmest Color

    Blue Is the Warmest Color 2013

    ★★½ Watched by bea!! 23 May 2022

    and the point was…?

  • Black Mirror: San Junipero

    Black Mirror: San Junipero 2016

    ★★★★ Watched by bea!! 23 May 2022

    HAPPY HAPPY HAPPY TEARS

  • The Old Guard

    The Old Guard 2020

    ★★★ Watched by bea!! 11 Apr 2021

    my 78-year-old grandfather and i thoroughly enjoyed this

  • Coraline

    Coraline 2009

    ★★★★★ Watched by bea!! 08 Feb 2021

    this made my week and it’s only monday

  • Atonement

    Atonement 2007

    ★★★★ Watched by bea!! 21 Jan 2021

    fucking heartbroken. also there is TOO LITTLE hate for the disgusting chocolate man in these reviews

  • Laura

    Laura 1944

    ★★★★ Watched by bea!! 28 Dec 2020

    gene tierney <33333

  • The Big Lebowski

    The Big Lebowski 1998

    ★★★ Watched by bea!! 31 Jul 2020

    dear mr. walter sobchak, kindly shut the fuck up

  • The Kissing Booth 2

    The Kissing Booth 2 2020

    ★ Watched by bea!! 26 Jul 2020

    what a horribly boring way to return from a movie hiatus

  • The Lobster

    The Lobster 2015

    ★★★½ Watched by bea!! 18 Jun 2020

    i feel like yorgos lanthimos was that kid at school whose group mates would whisper “fuck” upon finding out they have to work together because his ideas were always so... fucking weird but the english  teacher always loved them

    this was amusingly funny and well-acted but it lacked something. it just didn’t get me, but yorgos’s creative genius still popped off 🤩

    also someone told me they saw the ending and thought, “bea would like this” and idk how to feel about dat

  • Love Wedding Repeat

    Love Wedding Repeat 2020

    ★½ Watched by bea!! 16 Jun 2020

    all i have to say is: what is this

  • Big Time Adolescence

    Big Time Adolescence 2019

    ★★★ Watched by bea!! 15 Jun 2020

    ah yes exactly the kind of no-brain-cells-needed type shit i was looking for

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 7

Review Tags

7
  • netflix party
  • ass editing
  • didnt even finish
  • existential
  • hi it's been so fuckin long
  • hi yall it's been so long how are you
  • the war scene was so good that i got pins and needles in my arms
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro