• Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

  • The Murders at Starved Rock

  • West Side Story

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★½

  • All Too Well: The Short Film

  • Midnight Mass

    ★★★½

  • Dear Evan Hansen

  • Last Night in Soho

    ★★½

  • The Lost Daughter

    ★★★½

  • Spencer

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★

  • Malignant

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • Old

    ★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Luca

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

  • Wonder Woman 1984

    ★★

  • Happiest Season

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Shithouse

    ★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★½

  • Run

    ★★★½

  • American Murder: The Family Next Door

  • Enola Holmes

    ★★½

  • The Mystery of D.B. Cooper

  • Unpregnant

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★

  • Tenet

    ★★½

  • I'll Be Gone in the Dark

  • The King of Staten Island

    ★★★

  • Becoming

  • Defending Jacob

    ★★★★

  • Little Fires Everywhere

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Pete Davidson: Alive from New York

  • Emma.

    ★★★½

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★½

  • Disclosure

  • Minari

    ★★★★

  • The Social Dilemma

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Promising Young Woman

  • Shirley

    ★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Crip Camp: A Disability Revolution

  • Kajillionaire

    ★★

  • Spree

    ★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

  • Bombshell

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Frozen II

    ★★★½

  • Let It Snow

    ★★

  • Jenny Slate: Stage Fright

  • National Theatre Live: Fleabag

  • Bad Education

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • The Goldfinch

    ★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • It Chapter Two

    ★½