Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Hair

Hair

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Carnaval

Carnaval

2021
×
½
Edit this entry  
09
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Mank

Mank

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Turvo

Turvo

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
M8 - When Death Rescues Life

M8 - When Death Rescues Life

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three Summers

Three Summers

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★
Edit this entry  
21
Narcissus Off Duty

Narcissus Off Duty

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Vazante

Vazante

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Love Me Forever or Never

Love Me Forever or Never

1986
×
Read the review Edit this entry  
03
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Guaicurus Street

Guaicurus Street

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
O Barato de Iacanga

O Barato de Iacanga

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sócrates

Sócrates

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hour of the Star

Hour of the Star

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pacarrete

Pacarrete

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Futuro Beach

Futuro Beach

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mercy

Mercy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pixote

Pixote

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry