starboy has logged 1,288 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Assassination

Assassination

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Anderson Tapes

The Anderson Tapes

1971
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Daughter of the Nile

Daughter of the Nile

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
Spotlight on a Murderer

Spotlight on a Murderer

1961
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Love Hotel

Love Hotel

1985
×
★★★
Edit this entry  
29
Larisa

Larisa

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Old Man and the Sea

The Old Man and the Sea

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
29
White Material

White Material

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dust

Dust

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Past

The Past

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Girl on a Motorcycle

The Girl on a Motorcycle

1968
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mary

Mary

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
Connie and Carla

Connie and Carla

2004
×
★★
Edit this entry  
27
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★
Edit this entry  
27
Giovanni's Island

Giovanni's Island

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
The End of Time

The End of Time

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
Runaway Train

Runaway Train

1985
×
★★★½
Edit this entry  
26
Titanic

Titanic

1997
×
★★★
Edit this entry  
26
L'afrance

L'afrance

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ava

Ava

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Fourth Dimension

The Fourth Dimension

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
24
The Legend of Zorro

The Legend of Zorro

2005
×
★★½
Edit this entry  
24
The Mascot

The Mascot

1933
×
★★★★
Edit this entry  
24
Christmas in August

Christmas in August

1998
×
★★★½
Edit this entry  
24
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Party Girl

Party Girl

1995
×
★★★
Edit this entry  
24
Madeline

Madeline

1998
×
★★½
Edit this entry  
23
The Harmonium in My Memory

The Harmonium in My Memory

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Mark of the Vampire

Mark of the Vampire

1935
×
★★★
Edit this entry  
23
Marina Abramović: The Artist Is Present

Marina Abramović: The Artist Is Present

2012
×
Edit this entry  
22
The Little Girl Who Sold the Sun

The Little Girl Who Sold the Sun

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Who Killed Teddy Bear?

Who Killed Teddy Bear?

1965
×
★★★½
Edit this entry  
22
Lourdes

Lourdes

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Bāhubali 2: The Conclusion

Bāhubali 2: The Conclusion

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bāhubali: The Beginning

Bāhubali: The Beginning

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Passing Strange

Passing Strange

2009
×
Edit this entry  
20
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★
Edit this entry