starboy has logged 123 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sex Is Comedy

Sex Is Comedy

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Innocents with Dirty Hands

Innocents with Dirty Hands

1975
×
★★★
Edit this entry  
30
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
Madame Bovary

Madame Bovary

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
De Palma

De Palma

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Ulysses' Gaze

Ulysses' Gaze

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
The Idea of a Lake

The Idea of a Lake

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
All the Cities of the North

All the Cities of the North

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Self/less

Self/less

2015
×
★★
Edit this entry  
27
What Maisie Knew

What Maisie Knew

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sarah Winchester: Ghost Opera

Sarah Winchester: Ghost Opera

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★★
Edit this entry  
26
Marguerite

Marguerite

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
And Now for Something Completely Different

And Now for Something Completely Different

1971
×
★★
Edit this entry  
26
Lila Says

Lila Says

2004
×
★½
Edit this entry  
25
Fort Tilden

Fort Tilden

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Village Teacher

The Village Teacher

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
★½
Edit this entry  
24
The Bothersome Man

The Bothersome Man

2006
×
★★★
Edit this entry  
24
The Back

The Back

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
We Will Never Be Alone Again

We Will Never Be Alone Again

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
½
Edit this entry  
23
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Storm Children, Book One

Storm Children, Book One

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
American Ultra

American Ultra

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Windows on Monday

Windows on Monday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fencer

The Fencer

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Home

Home

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★
Edit this entry  
21
Gates of the Night

Gates of the Night

1946
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Real Young Girl

A Real Young Girl

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rammbock: Berlin Undead

Rammbock: Berlin Undead

2010
×
★★
Edit this entry  
21
The River Used to Be a Man

The River Used to Be a Man

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★
Edit this entry  
20
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
½
Edit this entry  
20
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Bitter Tea of General Yen

The Bitter Tea of General Yen

1933
×
★★★
Edit this entry  
19
Escape to Witch Mountain

Escape to Witch Mountain

1975
×
★★½
Edit this entry  
19
Araya

Araya

1959
×
★★★★
Edit this entry  
19
Real

Real

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Out in the Dark

Out in the Dark

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Archipelago

Archipelago

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
The Riot Club

The Riot Club

2014
×
★½
Edit this entry  
18
That Awkward Moment

That Awkward Moment

2014
×
Edit this entry  
18
Flight of the Navigator

Flight of the Navigator

1986
×
★★★
Edit this entry