RSS feed for Beautifulkiller

Beautifulkiller has logged 43 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Agatha and the Truth of Murder

Agatha and the Truth of Murder

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fractured

Fractured

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Unsuspected

The Unsuspected

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Just Off Broadway

Just Off Broadway

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Appointment with Murder

Appointment with Murder

1948
×
Read the review Edit this entry  
22
Appointment with a Shadow

Appointment with a Shadow

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Strangers in the Night

Strangers in the Night

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Spy

The Spy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Take One False Step

Take One False Step

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
It Always Rains on Sunday

It Always Rains on Sunday

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Small Back Room

The Small Back Room

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Strange Fascination

Strange Fascination

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Guilty

The Guilty

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Night Has a Thousand Eyes

Night Has a Thousand Eyes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
None Shall Escape

None Shall Escape

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Invisible Agent

Invisible Agent

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Voice in the Wind

Voice in the Wind

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Forty Boys and a Song

Forty Boys and a Song

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lady in the Dark

Lady in the Dark

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Am Patrick Swayze

I Am Patrick Swayze

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Small Island

Small Island

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Meet Mr. Callaghan

Meet Mr. Callaghan

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Recoil

Recoil

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
No Trace

No Trace

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Magic Flute

The Magic Flute

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Private Detective

Private Detective

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Four Days

Four Days

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Agent of Influence

Agent of Influence

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Late Night

Late Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Splitting Image

Splitting Image

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Glass Wall

The Glass Wall

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Garbo: The Spy

Garbo: The Spy

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Next Three Days

The Next Three Days

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Riphagen

Riphagen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Resistance Banker

The Resistance Banker

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I'll Be Watching

I'll Be Watching

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Summer Storm

Summer Storm

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry