Beav has logged 319 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Edit this entry  
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Geostorm

Geostorm

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Snowman

The Snowman

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Goon: Last of the Enforcers

Goon: Last of the Enforcers

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Detroit

Detroit

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry