Sort by

BeBraveMorvern has logged 270 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tabu

Tabu

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pride

Pride

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Accidental Love

Accidental Love

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ida

Ida

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In Her Shoes

In Her Shoes

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Milk

Milk

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eden

Eden

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hours and Times

The Hours and Times

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Waves

Waves

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Westwood: Punk, Icon, Activist

Westwood: Punk, Icon, Activist

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mustang

The Mustang

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Fall

The Fall

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Boy & the World

Boy & the World

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spirits in the Forest

Spirits in the Forest

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Clams Casino

Clams Casino

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Policeman

Policeman

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Keep the Lights On

Keep the Lights On

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Frankie

Frankie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry