BeBraveMorvern has logged 488 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
All the Vermeers in New York

All the Vermeers in New York

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Projectionist

The Projectionist

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Attenberg

Attenberg

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Not Wanted

Not Wanted

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night Comes On

Night Comes On

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
City of Tiny Lights

City of Tiny Lights

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Connie and Carla

Connie and Carla

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wayward Girl

The Wayward Girl

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
His House

His House

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
Read the review Edit this entry  
10
Charlatan

Charlatan

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rush

Rush

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Beats

Beats

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Night Of

The Night Of

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Never Gonna Snow Again

Never Gonna Snow Again

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rapture in Blue

Rapture in Blue

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Luxor

Luxor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Shout

The Shout

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The House That Dripped Blood

The House That Dripped Blood

1971
×
Read the review Edit this entry  
26
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry