Sort by

'Becca'lise has logged 467 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
200 Cigarettes

200 Cigarettes

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Auntie Mame

Auntie Mame

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shopworn Angel

The Shopworn Angel

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Come to the Stable

Come to the Stable

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Night in Casablanca

A Night in Casablanca

1946
×
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Joyeux Noel

Joyeux Noel

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scrooge

Scrooge

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
2 Days in New York

2 Days in New York

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Carol For Another Christmas

Carol For Another Christmas

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
Read the review Edit this entry  
12
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Ref

The Ref

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Wiz Live!

The Wiz Live!

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry