Sort by

'Becca'lise has logged 57 entries for films during October 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Frankenweenie

Frankenweenie

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lost Skeleton of Cadavra

The Lost Skeleton of Cadavra

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Best Worst Movie

Best Worst Movie

2009
×
Read the review Edit this entry  
24
Troll 2

Troll 2

1990
×
Read the review Edit this entry  
23
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Others

The Others

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Bad Seed

The Bad Seed

1956
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

1964
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry