RSS feed for 'Becca'lise
  • Gidget Goes Hawaiian

    Gidget Goes Hawaiian

    ★★★★

    I love this goofball movie so much. I need some backstory on that girl who talks about getting her stomach pumped twice...

  • All of Me

    All of Me

    ★★★★

    EDWINA! NOOOOOOO!

  • Maurice

    Maurice

    ★★★★

    Ugh, my heart! I was really invested in this story and hoped it would end differently, but I can’t deny the powerful punch in the gut that was that ending.

  • Willow

    Willow

    ★★★½

    First time watching in almost 30 years due to being traumatized by the pig scene as a small child. And yeah, that shit’s still scary! But it’s so nice to see Warwick Davis’s face for once, and what a fun role this must’ve been! I’m glad Lucas wrote it for him. Not perfect but a fun adventure nonetheless.

  • Howards End

    Howards End

    ★★★★

    Goddamn. If anyone accidentally takes your umbrella, let them keep it!

  • Wild Nights with Emily

    Wild Nights with Emily

    ★★★

    A little on the “meh” side. Tone was strange and it was overall a little dull. I liked Susan though.

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★½

    Goofy as hell but fun!

  • Heart and Souls

    Heart and Souls

    ★★★½

    Once I stopped nitpicking the ridiculousness of the premise and being deeply upset about Alfre Woodard’s kids, I got really into it. Goofy but sweet.

  • Dave

    Dave

    ★★★★

    Is it pure schmaltz? Sure. But in a world where literally everything is fucking terrible, it’s just what the doctor ordered.

  • James and the Giant Peach

    James and the Giant Peach

    ★★★★

    Damn that rhino is freaky.

  • Monsters, Inc.

    Monsters, Inc.

    ★★★★½

    First time watching in a room full of toddlers, many of whom cried throughout. Wimps.

  • Disclosure

    Disclosure

    ★★★★½

    Everyone needs to watch this. We need to learn how to be decent to each other.