RSS feed for Becca

Becca has logged 81 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Honey, I Shrunk the Kids

Honey, I Shrunk the Kids

1989
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
15
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
14
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
13
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★★½
Edit this entry  
04
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Edit this entry  
01
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Giver

The Giver

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Sapphires

The Sapphires

2012
×
★★½
Edit this entry  
08
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
New in Town

New in Town

2009
×
★★½
Edit this entry  
05
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
Hanna

Hanna

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Happythankyoumoreplease

Happythankyoumoreplease

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Saved!

Saved!

2004
×
★★★½
Edit this entry  
06
Girl Most Likely

Girl Most Likely

2012
×
★★★
Edit this entry  
04
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★½
Edit this entry  
02
One Day

One Day

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Garden State

Garden State

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
07
I.Q.

I.Q.

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Croods

The Croods

2013
×
Read the review Edit this entry  
16
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
06
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★½
Edit this entry  
23
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Crash

Crash

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Date Night

Date Night

2010
×
★★½
Edit this entry  
30
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Bed Sitting Room

The Bed Sitting Room

1969
×
★★★
Edit this entry  
23
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Extraordinary Adventures of Mr. West in the Land of the Bolsheviks

The Extraordinary Adventures of Mr. West in the Land of the Bolsheviks

1924
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Gods Must Be Crazy

The Gods Must Be Crazy

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★½
Edit this entry