Stephen has logged 131 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Criminally Insane

Criminally Insane

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Peter Cook At a Slight Angle to the Universe

Peter Cook At a Slight Angle to the Universe

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Derek and Clive Get the Horn

Derek and Clive Get the Horn

1979
×
★★★★
Edit this entry  
26
Turning Like Clockwork

Turning Like Clockwork

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Garden of the Dead

Garden of the Dead

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jaws: The Inside Story

Jaws: The Inside Story

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Butcher, Baker, Nightmare Maker

Butcher, Baker, Nightmare Maker

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Boogey Man

The Boogey Man

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Death Bed: The Bed That Eats

Death Bed: The Bed That Eats

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The World’s End: The Legacy of 'Day of the Dead'

The World’s End: The Legacy of 'Day of the Dead'

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween: The Inside Story

Halloween: The Inside Story

2010
×
Edit this entry  
20
Gestapo's Last Orgy

Gestapo's Last Orgy

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Martin

Martin

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bar-B-Que Movie

Bar-B-Que Movie

1988
×
Read the review Edit this entry  
05
Eyeball

Eyeball

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Oasis of Fear

Oasis of Fear

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Postal

Postal

2007
×
Read the review Edit this entry  
28
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Interview

The Interview

1998
×
★★★
Edit this entry  
27
The Similars

The Similars

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
Creature

Creature

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scum

Scum

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
She Killed in Ecstasy

She Killed in Ecstasy

1971
×
★★★½
Edit this entry  
11
Touch of Death

Touch of Death

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The 5th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 5th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Reptile

The Reptile

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Class of Nuke 'Em High

Class of Nuke 'Em High

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Death Race 2000

Death Race 2000

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Classic Albums: Steely Dan - Aja

Classic Albums: Steely Dan - Aja

1999
×
Read the review Edit this entry