Luke has logged 88 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Everybody's Talking About Jamie

Everybody's Talking About Jamie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pride

Pride

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Matilda

Matilda

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★
Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Mary

American Mary

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kill List

Kill List

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vortex

Vortex

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
Rabbit's Moon

Rabbit's Moon

1971
×
★★★★
Edit this entry  
04
Puce Moment

Puce Moment

1949
×
Edit this entry  
04
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Visitor Q

Visitor Q

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Supernova

Supernova

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
When the Wind Blows

When the Wind Blows

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry