• Le Samouraï

    Le Samouraï

    ★★★★★

    The coolest film ever made?

  • GayDate

    GayDate

    ½

    Genuinely might be the worst acting I've ever seen. Disgusting piece of homophbia badly disguised as a comedy skit.

    Also I'm not sure how to explain it but Jeremy Saville gives me HEAVY Patrick Bateman vibes. I feel like he stripped naked and chased the actress around with a chainsaw as soon as the camera was off

  • Eraserhead

    Eraserhead

    ★★★★★

    Finally got around to giving Eraserhead another chance and I'm glad I did.

    The first time I watched this was over two years ago, when I was just starting to properly get into film. I definitely wasn't ready for something like this back then, but this time I loved it.

    There's a lot to love. The film looks great and there's tonnes of cool looking shots. The effects are phenomenal and the eerie sound design adds a lot. The whole…

  • Paris Is Burning

    Paris Is Burning

    ★★★★

    Been wanting to see this for a while, and watching it with a room full of gay people was definitely the best way to experience it

  • Queens At Heart

    Queens At Heart

    Not gonna attempt to rate this because it's very problematic, but also definitely worth watching if you're interested in queer history at all

  • Apocalypse Now

    Apocalypse Now

    ★★★★

    I'm kind of shocked that I didn't love this. It could be that I've been waiting so long to watch it, and heard so much about how incredible it is that I set my expectations way too high.

    I can definitely see why Apocalypse Now is so highly regarded. Its brilliant on a technical level. Everything from the acting and directing to the cinematography is pretty much perfect. I also think the story is well told.

    Unfortunately I wasn't really…

  • Hedwig and the Angry Inch

    Hedwig and the Angry Inch

    ★★★★★

    Oop it would appear that I watched this again

  • Eternals

    Eternals

    ★★½

    If you've seen Invincible then you'll understand the fucking ANXIETY I felt during that one scene in the spaceship

  • Hedwig and the Angry Inch

    Hedwig and the Angry Inch

    ★★★★★

    Literally everyone: Rocky Horror is the best queer musical

    John Cameron Mitchell: Hold my wig in a box

    Honestly it deserves five stars for that origin of love sequence alone

  • Kagemusha

    Kagemusha

    ★★★★★

    I can't believe amogus was inspired by a Kurosawa film

  • Multiple Maniacs

    Multiple Maniacs

    ★★★★

    I LOVE YOU SO FUCKING MUCH I COULD SHIT

  • Dune

    Dune

    ★★★★

    I don't like sand. Its coarse and rough and irritating and it gets everywhere.