maria has logged 39 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A United Kingdom

A United Kingdom

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Whatever It Takes

Whatever It Takes

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
Fyre

Fyre

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
Read prior review Edit this entry  
07
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Seagull

The Seagull

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Stockholm

Stockholm

2018
×
★★
Edit this entry  
05
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Underwater

Underwater

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Maus

The Maus

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
Incel

Incel

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Miles Ahead

Miles Ahead

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry