Sort by

Jake has logged 296 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Predator

The Predator

2018
×
★★
Edit this entry  
27
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★
Edit this entry  
26
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Slender Man

Slender Man

2018
×
½
Edit this entry  
20
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Nun

The Nun

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Revenge

Revenge

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Tully

Tully

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tag

Tag

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry