• The Batman

    ★★★★½

  • Fresh

    ★★½

  • The Tinder Swindler

  • Being the Ricardos

    ★★

  • Nightmare Alley

    ★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • All Too Well: The Short Film

  • The Laureate

    ★★★

  • Spencer

  • Parallel Mothers

    ★★★★

  • If I Can't Have Love, I Want Power

    ★★★★

  • Deception

  • Benedetta

  • The Worst Person in the World

    ★★★★★

  • Great Freedom

    ★★★★

  • Blush

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • Cruella

    ★★★½

  • Firebird

    ★★★★

  • The Man with the Answers

  • Flee

    ★★★★½

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    ★★★★★

  • Horimiya

    ★★★★

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★

  • Orchids in Fire

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★½

  • I Care a Lot

    ★★½

  • The Human Voice

    ★★★★★

  • Scenes I Imagine

    ★★½

  • Given

    ★★★★

  • Strasbourg 1518

    ★★★★

  • The Great Istanbul Depression

    ★★★★½

  • The Half of It

    ★★★

  • Normal People

    ★★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • The Thing About Harry

    ½

  • Emma.

    ★★★★

  • The Windermere Children

    ★★★★

  • Miss Americana

  • Little Women

  • Charlie's Angels

  • Love, Spells and All That

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★½

  • Nimic

  • Given

  • Midsommar

    ★★★½

  • Matthias & Maxime

    ★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Staggering Girl

    ★★★

  • And Then We Danced

    ★★★★

  • Years and Years

  • Tolkien

    ★★★★

  • The Neighbors' Window

    ★★★★★

  • Guava Island

    ★★★★

  • Booksmart

    ½

  • The Aftermath

    ★★★★

  • So Pretty

    ★★★★½

  • The Beast in the Jungle

    ★★★

  • The Souvenir

  • Operation Cicero

    ½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★½

  • Mary Queen of Scots

    ★★★

  • Bohemian Rhapsody

  • The Haunting of Hill House

    ★★★

  • Ashes in the Snow

    ★★½

  • A Faithful Man

    ★★

  • Where Hands Touch

    ★★