Behnam has logged 26 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tranquility in the Presence of Others

Tranquility in the Presence of Others

1972
×
★★★½
Edit this entry  
27
First Case, Second Case

First Case, Second Case

1979
×
★★★★
Edit this entry  
27
How to Make Use of Leisure Time: Painting

How to Make Use of Leisure Time: Painting

1977
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Report

The Report

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dance With Me

Dance With Me

2019
×
★★
Edit this entry  
24
The Killers

The Killers

1964
×
★★★★
Edit this entry  
23
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★
Edit this entry  
22
Jandar

Jandar

2019
×
Edit this entry  
22
Bellbird

Bellbird

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Curse of the Golden Flower

Curse of the Golden Flower

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Julia

Julia

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nelly and Monsieur Arnaud

Nelly and Monsieur Arnaud

1995
×
★★★
Edit this entry  
05
A Heart in Winter

A Heart in Winter

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★★★
Edit this entry  
04
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★
Edit this entry  
04
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Edit this entry