Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Anaïs in Love

Anaïs in Love

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gagarine

Gagarine

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Divide

The Divide

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Malizia 2000

Malizia 2000

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Project Gemini

Project Gemini

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
SEAL Team VI

SEAL Team VI

2008
×
Read the review Edit this entry  
21
Dakota

Dakota

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rimini Rimini

Rimini Rimini

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Story of Film: A New Generation

The Story of Film: A New Generation

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Pokemon the Movie: Mewtwo Strikes Back - Evolution

Pokemon the Movie: Mewtwo Strikes Back - Evolution

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
See No Evil

See No Evil

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Requin

The Requin

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
While at War

While at War

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fortress: Sniper's Eye

Fortress: Sniper's Eye

2022
×
★½
Edit this entry  
15
The Cry of the Owl

The Cry of the Owl

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Monster House

Monster House

2006
×
★★★
Edit this entry  
12
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The 5th Execution

The 5th Execution

2011
×
★★
Edit this entry  
10
Cyst

Cyst

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Con chi viaggi

Con chi viaggi

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★
Edit this entry  
09
Margrete: Queen of the North

Margrete: Queen of the North

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Il buco in testa

Il buco in testa

2020
×
★½
Edit this entry  
08
Koza Nostra

Koza Nostra

2022
×
★★½
Edit this entry  
07
Suole di vento - Storie di Goffredo Fofi

Suole di vento - Storie di Goffredo Fofi

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
The Venerable W.

The Venerable W.

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Nest

Nest

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bianco, rosso e Verdone

Bianco, rosso e Verdone

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hostel: Part III

Hostel: Part III

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Tides

Tides

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Retirement Home

Retirement Home

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Minor Premise

Minor Premise

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Belle

Belle

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Memory Box

Memory Box

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Lunana: A Yak in the Classroom

Lunana: A Yak in the Classroom

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Alone With Her Dreams

Alone With Her Dreams

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The Collector

The Collector

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gli idoli delle donne

Gli idoli delle donne

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Hope

Hope

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Promises

Promises

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
The Mole

The Mole

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Another World

Another World

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Colomba Legend

Colomba Legend

2019
×
Edit this entry  
16
Denkraum

Denkraum

×
Edit this entry