Sort by

kathy has logged 169 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sky Ladder: The Art of Cai Guo-Qiang

Sky Ladder: The Art of Cai Guo-Qiang

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Vertigo Sea

Vertigo Sea

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Akira

Akira

1988
×
Edit this entry  
04
Queen

Queen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vertigo Sea

Vertigo Sea

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dreaming Murakami

Dreaming Murakami

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★
Edit this entry  
09
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Land Imagined

A Land Imagined

2018
×
Edit this entry  
03
The White World According to Daliborek

The White World According to Daliborek

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Chalet for sale

Chalet for sale

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Barefoot

Barefoot

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
Edit this entry  
31
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
Edit this entry  
30
In the House

In the House

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
On My Skin

On My Skin

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
Edit this entry  
24
Café Lumière

Café Lumière

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Chambermaid

The Chambermaid

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Consequences

Consequences

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Chained for Life

Chained for Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Leto

Leto

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Winter Flies

Winter Flies

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Sauvage

Sauvage

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Caravaggio

Caravaggio

1986
×
Edit this entry  
06
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Have a Nice Day

Have a Nice Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Living Still Life

Living Still Life

2012
×
Edit this entry