Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Day of the Animals

Day of the Animals

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Never Too Young to Die

Never Too Young to Die

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Marquis

Marquis

1989
×
Read the review Edit this entry  
26
The Slayer

The Slayer

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nightmare Beach

Nightmare Beach

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Suddenly in the Dark

Suddenly in the Dark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Encino Man

Encino Man

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Living Dead Girl

The Living Dead Girl

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Xtro

Xtro

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mikey

Mikey

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Navajeros

Navajeros

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spetters

Spetters

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Uncle Sam

Uncle Sam

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Luther the Geek

Luther the Geek

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
No Reason

No Reason

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Forest

The Forest

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Girls Nite Out

Girls Nite Out

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Psychos in Love

Psychos in Love

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pandemonium

Pandemonium

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Garbage Pail Kids Movie

The Garbage Pail Kids Movie

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Little Monsters

Little Monsters

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lurkers

Lurkers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bloodsuckers from Outer Space

Bloodsuckers from Outer Space

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Warlock: The Armageddon

Warlock: The Armageddon

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Deathrow Gameshow

Deathrow Gameshow

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Psycho Cop Returns

Psycho Cop Returns

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Vineyard

The Vineyard

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
No Holds Barred

No Holds Barred

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Phantom of the Mall: Eric's Revenge

Phantom of the Mall: Eric's Revenge

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Warlock

Warlock

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Teen Witch

Teen Witch

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Voyage of the Rock Aliens

Voyage of the Rock Aliens

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Earth Girls Are Easy

Earth Girls Are Easy

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Troll

Troll

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry