• Unorthodox

    ★★

  • Demon House

  • Little Women

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • Martin Margiela: In His Own Words

  • Knives Out

    ★★★

  • Joker

  • Ford v Ferrari

    ★★

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • The Aeronauts

    ★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • A Hidden Life

    ★★½

  • The Lighthouse

    ★★★

  • Everybody's Everything

  • Bohemian Rhapsody

    ★★

  • Her Smell

  • High Life

    ★★

  • A Star Is Born

    ★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Crazy Rich Asians

  • Sharp Objects

  • Climax

    ★★½

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Ready Player One

    ★★

  • A Quiet Place

  • Tomb Raider

    ★½

  • Red Sparrow

    ★★

  • Isle of Dogs

  • Annihilation

    ★★½

  • Generation Wealth

    ★★★

  • All the Money in the World

    ★★

  • Phantom Thread

    ★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

  • The Greatest Showman

    ★½

  • Murder on the Orient Express

    ★★

  • Joan Didion: The Center Will Not Hold

    ★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★

  • I, Tonya

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★

  • The Shape of Water

    ★★½

  • The Defiant Ones

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★½

  • You Were Never Really Here

    ★★★

  • Good Time

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★

  • Wonder Woman

  • Julian Schnabel: A Private Portrait

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

  • A Fantastic Woman

  • Baby Driver

    ★★

  • Beauty and the Beast

  • The Burden

    ★★★★½

  • Beach Rats

    ★★★

  • Get Out

    ★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★½

  • Fences

    ★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

  • Silence

    ★★★½

  • Moana

    ★★★

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★

  • Trolls

  • I Am Not Your Negro

  • Lion

    ★★½

  • All Governments Lie: Truth, Deception, and the Spirit of I.F. Stone

  • Moonlight

    ★★★½

  • Arrival

    ★★★½

  • La La Land

    ★★½