Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
I-Be Area

I-Be Area

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
Edit this entry  
23
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★½
Edit this entry  
10
Darkened Room

Darkened Room

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Alice

Alice

1988
×
Edit this entry  
29
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
Edit this entry  
29
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
Read the review Edit this entry  
28
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
Edit this entry  
23
Unorthodox

Unorthodox

2020
×
★★
Edit this entry  
23
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Farewell, My Queen

Farewell, My Queen

2012
×
Edit this entry  
12
La Ceremonie

La Ceremonie

1995
×
Edit this entry  
11
Brazil

Brazil

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
Edit this entry  
25
Persona

Persona

1966
×
Edit this entry  
23
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
Read the review Edit this entry  
22
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
Edit this entry  
13
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Her Smell

Her Smell

2018
×
Edit this entry  
12
Mala Noche

Mala Noche

1986
×
Edit this entry  
09
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Edit this entry  
08
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
Edit this entry  
07
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Strangers in Good Company

Strangers in Good Company

1990
×
Edit this entry  
07
In Bruges

In Bruges

2008
×
Edit this entry  
06
Drive

Drive

2011
×
Edit this entry  
06
1917

1917

2019
×
Read prior review Edit this entry  
10
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
Edit this entry  
07
Pixote

Pixote

1981
×
Edit this entry  
07
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
Edit this entry  
27
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
Edit this entry  
27
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
Edit this entry  
21
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1958
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Conversation

The Conversation

1974
×
Edit this entry  
18
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
14
House

House

1977
×
Edit this entry  
12
Being There

Being There

1979
×
Edit this entry  
11
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
Edit this entry  
10
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
10
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
09
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
Edit this entry  
08
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Everybody's Everything

Everybody's Everything

2019
×
Edit this entry  
05
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
Edit this entry