Sort by

cassandra has logged 206 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
Read the review Edit this entry  
09
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Day's Pleasure

A Day's Pleasure

1919
×
★★★
Edit this entry  
06
Death of a Cyclist

Death of a Cyclist

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Read the review Edit this entry  
04
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
Read the review Edit this entry  
04
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dark Victory

Dark Victory

1939
×
★★★½
Edit this entry  
02
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jezebel

Jezebel

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Yesterday, Today and Tomorrow

Yesterday, Today and Tomorrow

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★½
Edit this entry  
15
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alice

Alice

1990
×
★★★★
Edit this entry  
12
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
Read the review Edit this entry  
08
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Waiting for

Waiting for "Superman"

2010
×
★★★½
Edit this entry  
02
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Making a Living

Making a Living

1914
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry