Cassandra has logged 24 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Edit this entry  
28
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Inherit the Wind

Inherit the Wind

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
Read the review Edit this entry  
22
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Flying Mouse

The Flying Mouse

1934
×
Edit this entry  
20
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Edit this entry  
18
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Dead Reckoning

Dead Reckoning

1947
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Heartburn

Heartburn

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Detour

Detour

1945
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rich and Strange

Rich and Strange

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Tenant

The Tenant

1976
×
Read the review Edit this entry  
04
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Separate Tables

Separate Tables

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry