Cassandra has logged 22 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Moon and Sixpence

The Moon and Sixpence

1942
×
★★
Edit this entry  
21
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Portrait of a Lady

The Portrait of a Lady

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dhoom

Dhoom

2004
×
Edit this entry  
08
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Two Weeks in Another Town

Two Weeks in Another Town

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Defiant Ones

The Defiant Ones

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Big Knife

The Big Knife

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry