Sort by

Katie has logged 58 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Edit this entry  
31
My Best Girl

My Best Girl

1927
×
Edit this entry  
31
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★½
Edit this entry  
30
Somewhere

Somewhere

2010
×
Edit this entry  
30
The Unchanging Sea

The Unchanging Sea

1910
×
Edit this entry  
29
The New York Hat

The New York Hat

1912
×
Edit this entry  
28
Ishtar

Ishtar

1987
×
Read the review Edit this entry  
28
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
Read the review Edit this entry  
28
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Things of Life

The Things of Life

1970
×
★★★½
Edit this entry  
27
Stella Maris

Stella Maris

1918
×
Edit this entry  
27
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
Edit this entry  
26
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
Edit this entry  
26
The Poor Little Rich Girl

The Poor Little Rich Girl

1917
×
Edit this entry  
26
The Legend of Leigh Bowery

The Legend of Leigh Bowery

2002
×
Edit this entry  
25
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
Edit this entry  
25
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
Edit this entry  
23
Lovesong

Lovesong

2016
×
Edit this entry  
22
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
Edit this entry  
20
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
Edit this entry  
20
Diary of a Lost Girl

Diary of a Lost Girl

1929
×
Edit this entry  
19
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
Edit this entry  
17
Downhill Racer

Downhill Racer

1969
×
Edit this entry  
16
Margaret

Margaret

2011
×
Edit this entry  
16
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
Edit this entry  
15
Mommy Dead and Dearest

Mommy Dead and Dearest

2017
×
Edit this entry  
14
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
Edit this entry  
14
Ladies They Talk About

Ladies They Talk About

1933
×
Edit this entry  
14
Bring It On

Bring It On

2000
×
Edit this entry  
13
I Want to Live!

I Want to Live!

1958
×
Edit this entry  
13
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★
Edit this entry  
13
They All Laughed

They All Laughed

1981
×
Edit this entry  
12
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
Edit this entry  
12
Obit

Obit

2016
×
Edit this entry  
11
Performance

Performance

1970
×
Edit this entry  
11
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
Edit this entry  
10
Queen Bee

Queen Bee

1955
×
Edit this entry  
09
Giant

Giant

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Elephant

Elephant

2003
×
Edit this entry  
07
Detour

Detour

1945
×
Edit this entry  
07
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
Edit this entry  
07
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Edit this entry  
07
Rose Hobart

Rose Hobart

1936
×
Edit this entry  
06
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
Edit this entry  
06
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
Edit this entry  
05
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry