Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Allen v. Farrow

Allen v. Farrow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★★½
Edit this entry  
12
Meet Joe Black

Meet Joe Black

1998
×
★★★
Edit this entry  
05
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Buena Vista Social Club

Buena Vista Social Club

1999
×
★★★½
Edit this entry  
01
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★½
Edit this entry  
24
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ricky

Ricky

2009
×
★★
Edit this entry  
01
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★½
Edit this entry  
09
Pepi, Luci, Bom

Pepi, Luci, Bom

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
15
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★½
Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
★★★
Edit this entry  
24
Alejandro Sanz: What I Was Is What I Am

Alejandro Sanz: What I Was Is What I Am

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Very Ralph

Very Ralph

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Host

The Host

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shrek

Shrek

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry