• The Incredible Hulk

    The Incredible Hulk

    ★★½

    the dialogue just isn’t it

  • X-Men: The Last Stand

    X-Men: The Last Stand

    ★★★

    needs to be rated r, then it would allow the movie to be so much more

  • The Texas Chainsaw Massacre

    The Texas Chainsaw Massacre

    ★★★

    well for starters. how do you have movie take place in 1973, and have them singing to a song released in 1974. but way more watchable than the other one “the beginning”

  • Texas Chainsaw 3D

    Texas Chainsaw 3D

    ★★

    just fricken stupid 😂

  • Texas Chainsaw Massacre

    Texas Chainsaw Massacre

    ★½

    bruh what the hell did i just watch. i didn’t like how politically influenced the movie was. if you’re going to add on to a horror movie classic don’t disrespect it by tryna “be woke” . super unrealistic and far fetched. ricter (or whatever) was my favorite but that didn’t matter, the movie ended in 2 seconds anyways. doesn’t help that i couldn’t tell if it was my dog snoring or the chainsaw. oh well.

  • Scream

    Scream

    ★★★★

    watching it again… stuff adds up more and i feel so naive to what i missed… matthew  lillard… fucking love it

  • Planet Hulk

    Planet Hulk

    ★★★

    turned on my samsung tv and this was what was playing, and an hour and 20 minutes later i’m writing this review so 👍

  • Feast

    Feast

    I LOVE THIS SHORT FILM !!! THIS MADE ME TEAR UP

  • Locke

    Locke

    ★★★

    idk how to feel abt this movie. honestly kinda felt like a waste of time. i think the synopsis actually has more going on than the movie tbh. - but… the relatability of this movie, and how common this prolly is, is spot on. not only that but tom hardy was the perfect actor to  have watch for an hour and twenty five minutes. this movie would have gotten boring faster if it weren’t for the camera angles and the framings.

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★½

    i’m glad padme has time to always change her hair in the most inappropriate and inconvenient time. this is my favorite star wars movie. the fights in this movie is absolutely insane.

  • Southpaw

    Southpaw

    ★★★★

    absolutely amazing and heartfelt. by far one of the most heart felt sports movies you will ever see. probably the most touching boxing movie you will ever see. one of Jake Gylnnhall’s best performances, most of the movie i forgot it was even him, he just played the role amazingly, not only that but to better the elaboration of the movie and the emotions, Oona Laurence’s performance was stunning. at such a young age. i really felt that i was in the movie.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

    i’m sure when i see this a second time, i will like it a lot better. personally kinda disappointed. think the pacing is off, disappointed in the villain focus too. acting was really good tho, tom holland really made me feel what he was feeling multiple different times, which i didn’t expect. willem defoe is self explanatory. the action was awesome, wish i saw more of it.