2017

Ben B. Ben B.’s year in review

Ben’s highest rated films

  • Au Hasard Balthazar

    ★★★★★

  • My Darling Clementine

    ★★★★★

  • Center Stage

    ★★★★★

  • Mirror

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • Sorcerer

    ★★★★★

  • Adaptation.

    ★★★★½

  • A Man Escaped

    ★★★★½

  • The Trial

    ★★★★½

  • Lessons of Darkness

    ★★★★½

  • La Jetée

    ★★★★½

  • F for Fake

    ★★★★½

  • Caché

    ★★★★½

  • Carol

    ★★★★½

  • Chungking Express

    ★★★★½

  • Right Now, Wrong Then

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 113 Films watched
  • 9.4 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

The Fifth Element

Aug 22

Most Watched

Disintegration Loop 1.1

twice

The Handmaiden

twice

Last Film

Au Hasard Balthazar

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
73 films
Thriller
34 films
Mystery
21 films
Romance
15 films
Action
14 films
Comedy
14 films
Crime
14 films
Sci Fi
9 films
Horror
9 films
Fantasy
8 films
USA
51 films
France
27 films
UK
12 films
Germany
11 films
Canada
9 films
Japan
7 films
Italy
5 films
South Korea
4 films
Poland
4 films
English
78 films
French
28 films
German
14 films
Russian
10 films
Japanese
9 films
Spanish
9 films
Chinese
4 films
Korean
4 films
Italian
4 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 11 Added 431

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Harakiri
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Book of Henry
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Time Will Tell

Films watched in 2017

  • Au Hasard Balthazar
  • Idizwadidiz
  • Sentimental Reminiscence
  • The Bourne Ultimatum
  • The Bourne Supremacy
  • Journey to the West
  • Persona
  • The Bourne Identity
  • Adaptation.
  • Time Will Tell
  • Arnulf Rainer
  • A Man Escaped
  • Water for Maya
  • Prelude 1
  • Comingled Containers
  • The Process
  • Mothlight
  • The Wonder Ring
  • Black Ice
  • Stellar
  • Element
  • Breathe
  • The Trial
  • Lessons of Darkness
  • It's a Wonderful Life
  • Lemonade
  • Nashville
  • Eastern Promises
  • Polytechnique
  • The Book of Henry
  • Le Papillon Fantastique
  • Tables Turned on the Gardener
  • Dunkirk
  • Spotlight
  • Jules and Jim
  • Russian Ark
  • La Haine
  • Don't Look Now
  • House
  • My Darling Clementine
  • La Jetée
  • Three Colors: White
  • Onibaba
  • Disintegration Loop 1.1
  • Center Stage
  • Stoker
  • F for Fake
  • Harakiri
  • Stop Making Sense
  • The Searchers
  • Caché
  • The Grand Budapest Hotel
  • Disintegration Loop 1.1
  • The Adventures of Prince Achmed
  • Mirror
  • Chinatown
  • Carol
  • Chungking Express
  • Right Now, Wrong Then
  • Suspiria
  • Hiroshima Mon Amour
  • Her
  • Wonder Woman
  • Nocturnal Animals
  • Last Year at Marienbad
  • Mommy
  • Meshes of the Afternoon
  • Come and See
  • The Night of the Hunter
  • Belle de Jour
  • Room
  • Vasha znakomaya
  • Three Colors: Blue
  • Birdman
  • No Country for Old Men
  • Ida
  • Things to Come
  • Fargo
  • Irreversible
  • Hot Fuzz
  • Mad Max: Fury Road
  • Enemy
  • Safety Last!
  • Serpentine Dance
  • Prisoners
  • White Men Can't Jump
  • Your Name.
  • The Candidate
  • Incendies
  • Stalker
  • Sicario
  • The Handmaiden
  • Peluca
  • Unbreakable
  • The Skeleton Dance
  • Oldboy
  • Three Colors: Red
  • Blue Is the Warmest Color
  • Vanishing Point
  • Sorcerer
  • Paprika
  • How Green Was My Valley
  • Arrival
  • Baby Driver
  • Street of Crocodiles
  • Synecdoche, New York
  • The Handmaiden
  • By the Law
  • Zodiac
  • Santa Sangre
  • The Holy Mountain
  • Tropic Thunder
  • The Fifth Element

Highly rated films Ben missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Paddington 2
  • Saturation
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • The Florida Project

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more