Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Demons 2

Demons 2

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Over the Edge

Over the Edge

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Demons

Demons

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beyond Re-Animator

Beyond Re-Animator

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Angel Baby

Angel Baby

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Was a Teenage Serial Killer

I Was a Teenage Serial Killer

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Brüno

Brüno

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Northern Soul

Northern Soul

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Telstar: The Joe Meek Story

Telstar: The Joe Meek Story

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Roadkill

Roadkill

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
You Cannot Kill David Arquette

You Cannot Kill David Arquette

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kids

Kids

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry