Ben has logged 126 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Room

Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
District 9

District 9

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rampage

Rampage

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Searching

Searching

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry