Sort by

Ben has logged 326 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Wife

The Wife

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Mule

The Mule

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1959
×
★★★½
Edit this entry  
20
Zama

Zama

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Adventures of Sherlock Holmes

The Adventures of Sherlock Holmes

1939
×
★★★½
Edit this entry  
17
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1946
×
★★★½
Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
16
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Treasure Island

Treasure Island

1950
×
★★★
Edit this entry  
11
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Splash

Splash

1984
×
★★
Edit this entry  
08
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay

Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
Le Corbeau

Le Corbeau

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Edit this entry  
02
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sabrina

Sabrina

1995
×
★★★½
Edit this entry  
01
Return to Me

Return to Me

2000
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Hustlers, Hoaxsters, Pranksters, Jokesters and Ricky Jay

Hustlers, Hoaxsters, Pranksters, Jokesters and Ricky Jay

1996
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ricky Jay and His 52 Assistants

Ricky Jay and His 52 Assistants

1996
×
★★★½
Edit this entry  
27
I'll Be Seeing You

I'll Be Seeing You

1944
×
★★★★
Edit this entry  
25
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Robin Hood: Prince of Thieves

Robin Hood: Prince of Thieves

1991
×
★★½
Edit this entry  
19
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Edit this entry