Sort by

Ben_Turnbull has logged 65 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★
Edit this entry  
31
Early Spring

Early Spring

1956
×
★★★★
Edit this entry  
30
Death Warrant

Death Warrant

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
Edit this entry  
29
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
Edit this entry  
29
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
Read the review Edit this entry  
29
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Equinox Flower

Equinox Flower

1958
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Good Son

The Good Son

1993
×
★★
Edit this entry  
27
The Surging Sea of Humanity

The Surging Sea of Humanity

2006
×
Edit this entry  
27
Capitalism: Slavery

Capitalism: Slavery

2006
×
Edit this entry  
27
Capitalism: Child Labor

Capitalism: Child Labor

2006
×
Edit this entry  
26
Mens Sana in Corpore Sano

Mens Sana in Corpore Sano

2011
×
Edit this entry  
26
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Popeye the Sailor Meets Ali Baba's Forty Thieves

Popeye the Sailor Meets Ali Baba's Forty Thieves

1937
×
Read the review Edit this entry  
26
The End of Summer

The End of Summer

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Jaws

Jaws

1975
×
Edit this entry  
23
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Hamilton

Hamilton

2020
×
Edit this entry  
23
The Quiet Earth

The Quiet Earth

1985
×
★★★★
Edit this entry  
22
Stargate

Stargate

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Platoon

Platoon

1986
×
Edit this entry  
22
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Edit this entry  
21
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★★
Edit this entry  
21
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Blow Out

Blow Out

1981
×
Edit this entry  
17
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
After Hours

After Hours

1985
×
Read the review Edit this entry  
16
Akira

Akira

1988
×
Edit this entry  
15
Enough Said

Enough Said

2013
×
Edit this entry  
15
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

1953
×
Edit this entry  
14
Scream 4

Scream 4

2011
×
Edit this entry  
13
Hillary

Hillary

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
Edit this entry  
09
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
Edit this entry  
09
Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

1936
×
Edit this entry  
09
Super-Rabbit

Super-Rabbit

1943
×
Edit this entry  
09
Drip-Along Daffy

Drip-Along Daffy

1951
×
Edit this entry  
09
To Duck.... Or Not to Duck

To Duck.... Or Not to Duck

1943
×
Edit this entry  
09
Hare Force

Hare Force

1944
×
Edit this entry  
09
Alpine Antics

Alpine Antics

1936
×
Edit this entry  
08
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
Edit this entry