bena 🌙 has logged 29 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dreamgirls

Dreamgirls

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Girl Who Played with Fire

The Girl Who Played with Fire

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Work It

Work It

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Table 19

Table 19

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Good German

The Good German

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Real Gone

Real Gone

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gifted

Gifted

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Four Minutes

Four Minutes

2006
×
★★★½
Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bubble Gum

Bubble Gum

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Die Genialität des Augenblicks - Der Fotograf Günter Rössler

Die Genialität des Augenblicks - Der Fotograf Günter Rössler

2012
×
Edit this entry  
06
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry