Ben Acevedo has logged 94 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Edit this entry  
21
Elf: Buddy's Musical Christmas

Elf: Buddy's Musical Christmas

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Legend of Frosty the Snowman

The Legend of Frosty the Snowman

2005
×
Edit this entry  
06
Winnie the Pooh & Christmas Too

Winnie the Pooh & Christmas Too

1991
×
★★★
Edit this entry  
27
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
27
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Duet

Duet

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
To the Arctic

To the Arctic

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★½
Edit this entry  
03
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Adventures of Mark Twain

The Adventures of Mark Twain

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Peter & the Wolf

Peter & the Wolf

2006
×
★★★½
Edit this entry  
27
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
She and Her Cat

She and Her Cat

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Thief and the Cobbler

The Thief and the Cobbler

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
Hook

Hook

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Edit this entry  
10
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Place Promised in Our Early Days

The Place Promised in Our Early Days

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry