• Raya and the Last Dragon

    ★★★★★

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★½

  • Barb and Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • WandaVision

    ★★★★★

  • The White Tiger

    ★★★½

  • Burrow

    ★★★★

  • The Prom

    ★★★

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Two Distant Strangers

    ½

  • Happiest Season

    ★★★½

  • Hillbilly Elegy

    ★★

  • Mank

  • The Craft: Legacy

    ★★★

  • Holidate

    ★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Roald Dahl's The Witches

    ★★★

  • Over the Moon

    ★★★½

  • Rebecca

    ★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★

  • Freaky

    ★★★★

  • Run

    ★★★½

  • Opera

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ½

  • Enola Holmes

    ★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★★

  • Another Round

    ★★★

  • I Care a Lot

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Ammonite

    ★★★★

  • Unpregnant

    ★★★★½

  • The Babysitter: Killer Queen

    ★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★

  • The Man Who Sold His Skin

    ★★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ½

  • The Human Voice

    ★★★★

  • Quo Vadis, Aida?

    ★★★★★

  • The Kissing Booth 2

    ½

  • The Letter Room

    ★★★★★

  • If Anything Happens I Love You

  • To: Gerard

    ★★★

  • The Lovebirds

    ★★½

  • Kapaemahu

    ★★★★★

  • Little Fires Everywhere

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★★

  • Mulan

    ★★★★½

  • Maggie Simpson in Playdate with Destiny

  • The Invisible Man

    ★★★★★

  • Onward

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • The Present

    ★★★½

  • Gretel & Hansel

    ★★★

  • The Father

    ★★★★

  • Natalie Wood: What Remains Behind

    ★★½

  • Sylvie's Love

    ★★★★

  • Horse Girl

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Possessor

    ★★★½

  • Relic

    ★★★

  • Shirley

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Yes-People

    ½

  • Miss Americana

    ★★★★

  • The Turning

  • Genius Loci

    ★★★★★

  • Like a Boss

    ★½

  • The Snail and the Whale

    ★★★½