RSS feed for Dino

Dino has logged 218 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Shag

Shag

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Barkleys of Broadway

The Barkleys of Broadway

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Prince of Broadway

Prince of Broadway

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Snow White: A Tale of Terror

Snow White: A Tale of Terror

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Satanic Rites of Dracula

The Satanic Rites of Dracula

1973
×
Read the review Edit this entry